Thursday, July 19th, 2012Only 24 of the 100 competitors who advanced to the national finals of American Ninja Warrior 4 in Las Vegas completed Stage 1 and advanced to Stage 2. Derek Nakamoto killed it with the fastest time of 1:34.4. Tune in on Monday night July 23rd on NBC for the 2-hour season finale that shows these brave souls take their crack at Stage 2 and beyond, and find out if any of them became the first American Ninja Warrior!
Order #, Finalist, Time
1 Derek Nakamoto – 1:34.40
2 Lorin Ball – 1:37.22
3 Brent Steffensen – 1:41.00
4 Danny Johnson – 1:42.31
5 Kole Stevens – 1:42.33
6 Paul Darnell – 1:44.98
7 Elet Hall – 1:46.00
8 Drew Drecshel – 1:46.08
9 Ben Snead – 1:47.02
10 Ahmed Toure – 1:47.56
11 Paul Kasemir – 1:48.29
12 Remi Bakkar – 1:50.98
13 Travis Rosen – 1:51.00
14 James McGrath – 1:51.61
15 David “Flip” Rodriguez – 1:51.66
16 Brandon Douglass – 1:53.18
17 Sean Noble – 1:53.20
18 J.B. Douglas – 1:57.50
19 Brian Arnold – 1:58.16
20 Evan “Rocket” Dollard – 1:59.57
21 Chris Wilczewski – 2:01.26
22 Will Dodd – 2:02.23
23 Josh Lobeck – 2:06.08
24 Nathaniel Spencer – 2:10.00
Tags:Ahmed Toure, Ben Snead, Brandon Douglass, Brent Steffensen, Brian Arnold, Chris Wilczewski, Danny Johnson, David "Young Flip" Rodriguez, Derek Nakamoto, Drew Drechsel, Elet Hall, Evan "Rocket" Dollard, J.B. Douglas, James McGrath, Josh Lobeck, Kole Stevens, Lorin Ball, Nathaniel Spencer, Paul Darnell, Paul Kasemir, Remi Bakkar, Sean Noble, Travis Rosen, Will Dodd
Posted in American Ninja Warrior 4, Competitors | 5 Comments »
Saturday, June 30th, 2012Here is a list of the 90 national finalists in American Ninja Warrior 4 who advanced to Las Vegas to compete on the Mt. Midoriyama replica uber-course that was built there. There will be 10 wildcards added to these 90 competitors to make an even 100 runners, which is the traditional number that competed in the original Ninja Warrior Japan (Sasuke) for many years. The identity of these wildcards will be revealed when the show airs.
15 finalists from each of the 6 regions (listed below in order of finish) fought their way through their respective regional rounds and then the regional finals to advance to the first finals of American Ninja Warrior held in the US. Mad props to all these competitors, and hit LIKE to applaud them and share this list to spread the word of their awesomeness!
Southwest
Evan Dollard
Jesse La Flair
Kole Stevens
Remi Bakkar
Brent Steffenson
Chad Simpson
Derek Nakamoto
Dorian Cedars
Dan Mast
Paul Darnell
Sedderick Bassett
Ryan Thompson
Dylan Curry
Ronnie Shalvis Jr
Michael “Frosti” Zernow
Midwest
Matthew Derouen
Andrew Karsen
Jack Morgan
Stephen Volcko
Arthur Skov
Michael Silenzi
Nick ‘Lovin’ Stephforn
Johnathan Morin
Scott Robinson
Will Dodd
Joshua Grant
Andrew Lowes
Nate Aye
Nick Kostner
Cade Halada
Northeast
Tim Shieff
Luis Moco
Dan Galiczynski
Chris Wilczewski
Elet Hall
Travis Graves
Jesse Villareal
Christopher DiGangi
Andrew Wood
Danny Johnson
Bradley Smith Jr.
Phillip Pirollo
John Sapinoso
Matt Mings
Michael Pericoloso
Northwest
James McGrath
Travis Furlanic
David Campbell
Sean Noble
Kyle Cochrane
Justin Sweeney
Josh Horsley
Nathan Sausedo
Justin Walcker
J.B. Douglas
Kevan Reoli
Ben Snead
Brian Kretsch
Gunner Bahn
Patrick McGrath
Midsouth
Paul Kasemir
Brandon Douglass
Brian Arnold
Jaret Salas
Kevin Klein
Sat Khalsa
Ahmed Toure
Josh Lobeck
Lorin Ball
Jake Smith
Bob Pondrom
Nathaniel Spencer
James Wyatt
Tremayne Dortch
Alan Connealy
Southeast
David “Flip” Rodriguez
Drew Dreschel
Travis Rosen
Jared “J.J.” Woods
Michael Ekhert
Bull Bullard
Sean Morris
William Brown
Thomas Hall
Brendan Kelly
Andy Taylor
Adam Grossman
Niko Bogucki
Tony Reddick
Paul O’Connor
Tags:Adam Grossman, Ahmed Toure, Alan Connealy, Andrew Karsen, Andrew Lowes, Andrew Wood, Andy Taylor, Arthur, Ben Snead, Bob Pondrom, Bradley Smith Jr, Brandon Douglass, Brendan Kelly, Brent Steffensen, Brian Arnold, Brian Kretsch, Bull Bullard, Cade Halada, Chad Simpson, Chris Wilczewski, Christopher DiGangi, Dan Galiczynski, Dan Mast, Danny Johnson, David "Young Flip" Rodriguez, David Campbell, Derek Nakamoto, Dorian Cedars, Drew Drechsel, Dylan Curry, Elet Hall, Evan "Rocket" Dollard, Gunner Bahn, J.B. Douglas, Jack Morgan, Jake Smith, James McGrath, James Wyatt, Jared JJ Woods, Jaret Salas, Jesse La Flair, Jesse Villareal, John Sapinoso, Johnathan Morin, Josh Horsley, Josh Lobeck, Joshua Grant, Justin Sweeney, Justin Walcker, Kevan Reoli, Kevin Klein, Kole Stevens, Kyle Cochrane, Lorin Ball, Luis Moco, Matt Mings, Matthew Derouen, Michael "Frosti" Zernow, Michael Ekhert, Michael Pericoloso, Michael Silenzi, Nate Aye, Nathan Sausedo, Nathaniel Spencer, Nick 'Lovin' Stephforn, Nick Kostner, Niko Bogucki, Patrick McGrath, Paul Darnell, Paul Kasemir, Paul O'Connor, Remi Bakkar, Ronnie Shalvis Jr, Ryan Thompson, Sat Khalsa, Scott Robinson, Sean Mo, Sean Noble, Sedderick Bassett, Skov, Steve Volko, Thomas Hall, Tim "Livewire" Shieff, Tony Reddick, Travis Furlanic, Travis Graves, Travis Rosen, Tremayne Dortch, Will Dodd, William Brown
Posted in American Ninja Warrior 4, Competitors, Midsouth Region, Midwest Region, Northeast Region, Northwest Region, Southeast Region, Southwest Region | 10 Comments »